fallback

Онова, за което съжалява Бил Гейтс

След години, в които повтаряше как трябва да се подготвим за пандемия, предприемачът осъзнава, че не е направил достатъчно

08:15 | 13.05.20 г. 10
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Преди пет години Бил Гейтс предупреди, че възможно най-големият убиец, с който светът се е сблъсквал, не е война, а пандемия. Милиардерът похарчи стотици милиони долари, за да намери по-бързи начини за разработка на ваксини и за създаване на системи за проследяване на заболявания. Той призова световните лидери да изградят национални защити срещу нови инфекциозни заболявания.

Обръщайки се назад, пред Wall Street Journal Гейтс посочва: „Иска ми се да бях направил повече, за да привлека вниманието към опасността“. „Чувствам се ужасно“, коментира той в интервю. „Цялата идея на говоренето за това беше, че трябва да предприемем действия и да минимизираме щетите“.

В рамките на втората си кариера като филантроп и съпредседател на една от най-заможните фондации, посветени на глобалното здраве и американското образование, 64-годишният Гейтс постави себе си в центъра на пандемията на Covid-19, която взе над 283 хил. жертви и нанесе сериозен удар на световната икономика.

Bill & Melinda Gates Foundation плаща на учени да търсят лечение и работи с директорите на фармацевтични компании и правителства за производството на обещаващи ваксини, които се тестват. Фондацията е помогнала за запазване на пространство в завод, така че създаването на най-ефективните нови лекарства да започне бързо.

Гейтс обсъжда развитието на научните изследвания, свързани с пандемията, с американските и световните лидери. В телевизионни интервюта и в блога си той обяснява логиката зад блокадите за забавяне разпространението на вируса и за бавния път към отваряне на търговските обекти и училищата. „Covid-19 започна да се държи като патогенът на века, от който се притеснявахме“, написа през февруари Гейтс в статия за New England Journal of Medicine.

Позицията му в рамките на пандемията го направи и цел за конспиративни теории и на антиваксърски групи.

Здравни експерти и такива, занимаващи се с глобалното развитие, критикуват Гейтс и неговата фондация заради ролята, в която той се е поставил. Благодарение на финансовите си възможности, фондацията в някои случаи решава кои болести да се разглеждат с приоритет, посочват те.

„Всичко, което правим, е да харчим парите си и да споделяме мненията си“, посочва Гейтс. „В крайна сметка ние не взимаме решението“.

Covid-19, болестта, причинявана от новия коронавирус, показа невъзможността на всеки един човек, дори на втория по богатство в света, да спре пандемията. Според Гейтс вирусът е „най-драматичното нещо в живота ми“. Коронавирусът наруши работата на фондацията по ликвидиране на полиомиелита, ваксинирането на деца в бедните страни и стана причина за обръщане на гръб на други дългосрочни приоритети, въпреки че финансирането на тези програми продължава.

Досега фондацията на Гейтс е отделила 305 млн. долара за проучвания за разработка на ваксини и лекарства за Covid-19, както и за помощ под формата на лекарства и други продукти за по-бедните държави. Преди пандемията да приключи, коментира Гейтс, „ще сме похарчили много повече“.

Новата заплаха

Гейтс и съпругата му Мелинда създадоха фондацията си през 2000 г. с идеята да открива биомедицински иновации срещу инфекциозни заболявания и начини за предлагането им. През 2014 г. ебола привлече вниманието им, тъй като доведе до епидемия, която взе поне 11 300 жертви по света.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 05:19 | 14.09.22 г.
fallback